İmar barışı geliyor! 15 milyon yapıya imar affı...

İmar barışı geliyor! 15 milyon yapıya imar affı...

İmar barışı ile ilgili en önemli açıklama Bakan Özhaseki'den geldi. Yeni hazırlanan KHK ile imar affı getirilerek imar ve iskan şartlarına aykırı yapılan yapılar kayıt altına alınacak. İşte imar barışı 2018 detayları...

İmar barışı ile ilgili açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 26 milyona yakın binanın yüzde 60'ının devletle ihtilaflı olduğunu belirtti. Özhaseki, "Vatandaş kendi rızasıyla imara ve iskâna aykırılığı bildirdikten sonra cüzi bir ücret karşılığı kayıt altına alınacak, artık devletle vatandaşın kavgası bitecek" dedi. Kentsel dönüşüme yönelik 40-45 maddelik değişikliği, daha önce torba yasa ile getirmeyi planladıklarını kaydeden Özhaseki, seçim takvimini işaret ederek "İmarla ilgili konuların hepsi tartışmalı, Meclis'e getirsek tartışması 15-20 gün sürecek. En azından depreme hazırlık anlamında 1 maddeyi getirip geçirmek için çalışacağım" dedi.


İmar barışı ve depreme hazırlıkla ilgili düzenlemede deprem riski sebebiyle ısrarcı olduklarını kaydeden Özhaseki, "Kopkoyu bir Kuzey Anadolu Fay Hattı var. Jeoloji profesörlerinden biri hariç, hepsi 2030'a kadar 'yüzde 100 patlar' diyor. İstanbul'daki 800 bin riskli binanın yansı yıkılsa ne bağımsızlık kalır ne başka bir şey" diye konuştu. Türkiye'de 25-26 milyon yapının yüzde 60'ının devletle ihtilaflı olduğuna dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "İmara aykırılıklar, işgaller var. 1 hafta içinde Meclis'e gelecek. Vatandaş cüzi bir ücret karşılığı kayıt altına alınacak, kavga bitecek" dedi. Bakan Mehmet Özhaseki, haziran ayında yürürlüğe girecek otopark yönetmeliğine bazı itirazlar geldiğini, bu itirazların makul olanları doğrultusunda değişikliğe gideceklerini kaydederek şunları söyledi: "Makul olan sorunların hepsini tespit ettik, yeni çözümler bulduk. Ufak tefek ilaveler olacak ama ana düşüncemizde hiçbir değişiklik yok. 'Küçük parsellerde, özellikle çarşı içi parsellerde, otopark işini çözemeyiz' dediler. Yakın yerde ortak olarak bir parselde çözmeleri, komşu parselle çözmeleri, belediyelerle anlaşıp protokol yapıp tapuya şerh koymaları gibi çözüm yolları geliştirdik."

İmar barışı 2018  ve imar affı ile ilgili düzenlemenin vatandaşların lehine olacak bir uygulama olduğunu ifade Özhaseki, bu kapsamda vatandaş ve devlet arasındaki anlaşmazlıklarında sona ereceğini kaydetti.

 

Hilal MİSİRLİ / EmlakSayfasi.com.tr

Kaynak: https://www.emlaksayfasi.com.tr/imar/imar-barisi-geliyor-15-milyon-yapiya-imar-affi-h45564.html

www.emlaksayfasi.com.tr

Diğer Haberler

İmar affı kanunu 201
İmar affı kanunu 201 08-Haziran-2018
İmar barışı geliyo
İmar barışı geliyo 08-Haziran-2018

İletişim Bilgileri

  • 02164781101
  • 02164781102
  • info@erhayapidenetim.com